Dołącz do nas

Klub

List otwarty byłego Klubu Biznesu do prezydenta Marcina Krupy

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Wczoraj członkowie byłego Klubu Biznesu złożyli w Urzędzie Miasta Katowice pismo skierowane do prezydenta Marcina Krupy. Pismo ma formę listu otwartego. Dostaliśmy jego treść na maila z prośbą o publikację, co niniejszym czynimy.

Katowice, 28.03.2022

Prezydent Miasta Katowice
Sz.P. dr Marcin Krupa

Szanowny Panie Prezydencie.

My, niżej podpisani, przedstawiciele byłego Klubu Biznesu GKS Katowice, w trosce o dobro i przyszłość naszej GieKSy pragniemy zasygnalizować następujące aspekty działalności, które obecnie nie działają we właściwy sposób, a w przyszłości powinny być fundamentem funkcjonowania zdrowego i silnego klubu sportowego:

– obecnie nie działa Klub Biznesu GKS Katowice, organizacja, której zalążek powstał wiele lat temu, gdy GKS Katowice podnosił się po spadku na czwarty poziom rozgrywkowy. Towarzyszyliśmy GieKSie w marszu na wyższe poziomy rozgrywkowe. Od początku w Klubie Biznesu działały osoby, pasjonaci i wierni kibice GieKSy, którym dobro klubu leżało na sercu w sposób znacznie wykraczający poza działalność marketingową. Piękna idea współpracy na rzecz klubu, który kochamy, była realizacją naszych pasji. Niestety ta piękna idea w momencie pojawienia się nowego prezesa przestała być pielęgnowana, upadła i nie funkcjonuje od kilku lat, co jest złym prognostykiem w aspekcie przyszłego rozwoju naszego Klubu i w perspektywie powstania nowego stadionu, którego gospodarzem powinni być wspólnie miasto, Klub, jego wierni kibice oraz sponsorzy – ci więksi i mniejsi, aby razem budować Klub nie tylko od strony finansowej, ale przede wszystkim organizacyjnie i wizerunkowo.

– Sport to nie tylko pieniądze. Bardzo doceniamy fakt inwestowania przez miasto Katowice znaczących środków finansowych w GieKSie. Zwracamy jednak uwagę na fakt, że sport to przede wszystkim emocje, pasja i tworzenie ZWYCIĘSKIEGO ZESPOŁU – na boisku oraz poza nim, bo ZESPÓŁ to nie tylko trenerzy, piłkarze, siatkarze, hokeiści, szachiści, czy kierownictwo i pracownicy klubu, to także wspaniali kibice, tworzący wyjątkową atmosferę oraz sponsorzy, którzy z jednej strony wprowadzają zdrowy model funkcjonowania klubu, zasilając klub środkami finansowymi spoza budżetu miasta, zaś z drugiej strony tworzą grupę pasjonatów, często związanych emocjonalnie z klubem, którzy budują społeczność wspierającą GieKSę, będąc z nią na dobre i na złe. Sprawmy, aby ten Zespół był niezwyciężony, ale do tego potrzebujemy jedności i siły wszystkich jego członków. Poza pracownikami klubu GieKSa ma solidny kapitał w postaci wyjątkowej społeczności kibiców oraz biznes, który chce być blisko Klubu. Potrzebujemy jedności, zintegrowania całego zespołu i jego działań oraz podążania w jednym kierunku dla osiągnięcia liczącej się pozycji na mapie polskiego sportu, na którą GieKSa zasługuje, poprzez swoją tradycję i wiele osiągniętych sukcesów.

– Klub Biznesu w przeszłości liczył ponad 50 firm, które rocznie generowały wpływy do GieKSy w wysokości ponad 300 tys. złotych rocznie. W porównaniu do inwestycji ze strony miasta kwota może nie wydawać się znacząca, ale pragniemy wskazać na ograniczone możliwości przyciągania dużych sponsorów z powodu dotychczasowej infrastruktury klubu (stadion, który lata świetności ma za sobą). Mimo niesprzyjających warunków infrastrukturalnych dla przyciągania partnerów biznesowych stworzono silnie zintegrowany Klub Biznesu, do którego należały zarówno małe, średnie, jak i duże firmy. Na śniadaniach Klubu Biznesu pojawiali się zarówno ówcześni sponsorzy, jak i potencjalni nowi sponsorzy, w tym tak duzi partnerzy jak firmy Randstad czy Qatar Airways. Model funkcjonowania Klubu Biznesu oraz grupa firm wspierających GieKSę stanowiły znakomity fundament do tworzenia potęgi GieKSy w przyszłości, w nowych warunkach jej funkcjonowania – na nowym stadionie ze świetną infrastrukturą sprzyjającą promocji GieKSy oraz jej sponsorów, byłych, obecnych, a także przyszłych, dla których nowy stadion będzie znakomitym nośnikiem produktów marketingowych.

– niestety po spadku GieKSy do drugiej ligi, zniknęła obsługa sponsorów, Klub Biznesu przestał funkcjonować i brakowało woli jego kontynuacji ze strony nowego kierownictwa GieKSy. Co więcej, podniesiono pakiety sponsorskie po spadku, co dodatkowo skutkowało zmniejszeniem się atrakcyjności marketingowej klubu.

– jakkolwiek bardzo pozytywnie oceniamy decyzję miasta o wielosekcyjności klubu (notabene ta decyzja była omawiana z przedstawicielami Klubu Biznesu), to jest ona niewykorzystywana pod kątem sponsoringowym.

Pragniemy zaznaczyć, że naszym celem nie jest uderzanie bezpośrednio w kierownictwo GieKSy i w Prezesa Szczerbowskiego, ale zwrócenie uwagi na istniejący problem i potrzebę podjęcia działań zarówno na poziomie Klubu, jak i również miasta.

Jakie są według nas warunki tego, aby GieKSa była przygotowana nie tylko sportowo, co oczywiste, ale także organizacyjnie, finansowo i wizerunkowo do stworzenia na nowo potęgi GieKsy?

– reaktywacja i aktywne działanie ze strony GieKSy i działu marketingu, ze wsparciem władz miasta, dla stworzenia na nowo Klubu Biznesu, poprzez promowanie GieKSy wśród byłych i potencjalnych sponsorów oraz partnerów biznesowych Klubu

– stworzenie pakietów sponsorskich, które pozwolą na wejście do Klubu nie tylko dużych firm, ale także firm małych i średnich, które wnoszą, poza kapitałem pieniężnym, znaczący kapitał emocjonalny, jakże potrzebny dla stworzenia sukcesu w sporcie

– przedyskutowanie z poprzednimi członkami Klubu Biznesu modelu sponsorskiego, w jakim powinien funkcjonować nasz Klub

– uruchomienie regularnych, comiesięcznych spotkań przedstawicieli GieKSy z Klubem Biznesu, aby integrować działania w kierunku osiągnięcia sukcesu w każdym wymiarze funkcjonowania klubu sportowego

– oddelegować w GieKSie osobę do stałego kontaktu z przedstawicielami biznesu i Klubem Biznesu

– umieścić w Radzie Nadzorczej przedstawiciela Klubu Biznesu celem integracji prowadzonych działań

Stwórzmy razem ZWYCIĘSKI ZESPÓŁ na boisku i poza nim, połączmy aspekty sportowe i najwyższą jakość naszych zespołów sportowych, z wyjątkową społecznością kibiców, oraz najwyższym poziomem funkcjonowania GieKSy w obszarze organizacyjnym, finansowym i wizerunkowym.

Z poważaniem

członkowie byłego Klubu Biznesu

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

3 komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

3 komentarze

 1. Avatar photo

  Łukasz Z.

  29 marca 2022 at 20:27

  Bardzo ważny głos. Potrzebujemy zarówno pieniędzy sponsorów jak i pozytywnej otoczki wokół klubu. Pewne rzeczy zostały zaniedbane ale nigdy nie jest za późno by poszybować w górę. To wszystko musi się zgadzać. Pieniądze, infrastruktura, wyniki ale także otoczka wokół klubu!!! To wszystko musi iść jednym torem i wszyscy muszą być maksymalnie zaangażowani. W jedności siła!

 2. Avatar photo

  szczerbowskiout

  29 marca 2022 at 21:57

  Obawiam się, że już nie uda się odbudować tak silnego i prężnie działającego Klubu Biznesu. Nie wierzę by ktoś chciał ich znowu zapraszać na spotkania i konferencje. Z takim nazwiskiem prezesa? Sam bym się wstydził gdzieś jechać.

 3. Avatar photo

  Marcin

  30 marca 2022 at 14:11

  Gdzie znajdę zestawienie o zarobkach piłkarzy oraz zarządu?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Galeria Kibice

Kibicowski turniej na Bukowej

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do galerii z Turnieju Kibiców GKS Katowice, który odbył się w sobotę na Bukowej. Zdjęcia przygotowała dla Was Madziara. 

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna Stadion Wideo

Bukowa gotowa na Ekstraklasę!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Przez ostatnie tygodnie na stadionie przy Bukowej toczyły się prace mające na celu dostosowanie obiektu do wymogów Ekstraklasy oraz transmisji telewizyjnych. Wybraliśmy się z kamerą na stadion, by sprawdzić, jak po zmianach prezentuje się obiekt. 

Co dokładnie uległo zmianie?

 • na Trybunie Głównej pojawiły się nowe podesty na kamery,
 • utworzono strefę dla wozów transmisyjnych przy sektorze 6,
 • utworzono nowe przejścia pomiędzy sektorem 5 i 6,
 • na górze sektora 3 powstała nowa loża prasowa,
 • powstały nowe miejsca dla komentatorów i statystyków,
 • rozbudowana została trybuna dla kibiców niepełnosprawnych,
 • zwiększono moc oświetlenia jupiterów do 1600 luxów,
 • powiększono sektor C o „połowę sektora D”,
 • powstały nowe podjazdy dla straży pożarnej przy trybunie gości oraz dla zwyżki telewizyjnej pod łukiem.
Kontynuuj czytanie

Felietony Piłka nożna

Słów kilka o zapomnianej premii

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

GieKSa po latach banicji awansowała do Ekstraklasy, a wraz z nią powracają  i zwiększają się marzenia o zobaczeniu jednego z Trójkolorowych w barwach Reprezentacji Polski. Banicja poza Ekstraklasą była tak długa, że niewielu pewnie pamięta o zapomnianej premii. Przypomnijmy więc szczegóły.

Cofnijmy się zatem do sezonu 2007/2008. GieKSa po awansie do II ligi (dzisiejsza I liga) szturmem chce zdobyć Ekstraklasę. W rozgrywkach ligowych, oprócz starych dobrych znajomych takich jak Lechia, Arka, Śląsk, Motor, Piast czy Podbeskidzie, rywalizacje prowadzimy z Turem Turek, Kmitą Zabierzów czy Pelikanem Łowicz. Prezesem GieKSy w tamtym okresie był Jan Furtok, a trener Piotr Piekarczyk, którego w trakcie sezonu zmienia Wojciech Osyra.

I liga w tamtym okresie nie jest już dla GieKSy spacerkiem nie tylko na boisku. O ile w III i IV lidze organizacyjnie GieKSa była na wysokim poziomie, o tyle w II lidze było widać jak wiele pracy trzeba włożyć, by równać do najlepszych. Dział marketingu, który liczbowo jeśli chodzi o osoby, był może na podobnym poziomie jak teraz, stara się zdobyć medialność. Jednym z pomysłów jest premia dla piłkarzy. Oddajmy głos dobrze znanemu w kibicowskim świecie GieKSy „Jurkowi” oraz Shellowi, którzy w tamtym okresie „klepnęli” pomysł.

Jurek: „Szczerze mówiąc, mało kto chyba pamięta o tej akcji, ponieważ minęło już wiele lat. Do tej pory jednak nie zostało to zrealizowane, więc chyba można uznać, że premia ciągle obowiązuje. Dla nas w tamtym okresie to był ruch typowo marketingowy. Szukaliśmy możliwości przebicia się do mediów, których wtedy nie było tak wiele jak obecnie. W tamtym okresie był to typowo PR-wy ruch z naszej strony i tak powstała informacja, w której poinformowaliśmy, że zawodnik, który jako pierwszy dostanie powołanie do pierwszej reprezentacji Polski w barwach GieKSy otrzyma premię w wysokości 10.000 złotych„.

Shellu: „Pamiętam ten okres, ponieważ pracowałem wtedy w klubie i tak jak Jurek mówi, był to typowo PR ruch z naszej strony, aczkolwiek nie powiedziałbym, że był on wtedy oderwany od rzeczywistości. W reprezentacjach młodzieżowych mieliśmy zawodnika, który przebijał się do składu i była szansa, że wraz z dobrą grą GieKSy otrzyma powołanie – tym zawodnikiem był Piotr Polczak, który potem powołanie otrzymał, ale już nie w naszych barwach. W późniejszych okresach było ciężko o kolejnych zawodników, którzy mogliby otrzymać takie powołanie, ale również nie było to niemożliwe, co pokazały powołania zawodników z I ligi do kadry. Takiego zaszczytu dostąpił bramkarz Dolcanu Ząbki. Również uważam, że premia się nie przedawniła i w przypadku powołania zawodnika GieKSy powinna obowiązywać”.

Kto twoim zdaniem mógłby być tym pierwszym? 

„Życzeniowo Adrian Błąd – byłaby to piękna klamra jego kariery w GieKSie. Myślę jednak, że obecnie najbliżej będzie któremuś z młodszych zawodników”.

Tym samym pozostaje nam wierzyć, że prezes Nowak będzie kontynuować obietnicę złożoną przez ówczesne władze GieKSy i w przypadku powołania piłkarza GKS Katowice do seniorskie reprezentacji Polski zrealizuje zobowiązanie. Po awansie droga do tego bardzo się skróciła.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga