Udane Mistrzostwa Polski zawodników Wasko HETMAN GKS Katowice

Dodano przez kosa | 13 maja 2021 08:00
Licznik odwiedzin: 622

Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach 2021 z pewnością można zaliczyć jako bardzo udane w wykonaniu zawodników Wasko HETMAN GKS Katowice. Po raz 4. w swojej karierze Mistrzem Polski został lider naszej ekstraligowej drużyny Radosław Wojtaszek. Brązowy medal zdobył jego klubowy kolega Bartosz Soćko.

W Mistrzostwach odbywających się w Bydgoszczy w dniach 28.04-8.05, wystartowało aż pięcioro naszych szachistów: GM Radosław Wojtaszek, GM Bartosz Soćko, GM Grzegorz Gajewski, GM Daniel Sadzikowski, a wśród kobiet GM Monika Soćko. Rozstawienie drabinki zawodów spowodowało, że w każdej z rund mieliśmy możliwość oglądania pojedynku pomiędzy naszymi zawodnikami. Już w 1/8 finału spotkali się ze sobą Bartosz Soćko i Daniel Sadzikowski, rozgrywając najbardziej zacięty pojedynek całych mistrzostw, w którym po 5 remisach szale zwycięstwa przechylił Bartosz Soćko, przechodząc tym samym do ćwierćfinału. Z kolei w ćwierćfinale mecz ze sobą rozegrali Radosław Wojtaszek i Grzegorz Gajewski. Rywalizację wygrał ten pierwszy, pokonując Gajewskiego 3:1. W półfinale nadszedł czas na spotkanie Wojtaszek – Soćko. Wojtaszek wygrał pierwszą partię, grając białymi, na co przeciwnik nie był w stanie odpowiedzieć, tylko remisując drugą partię, co doprowadziło do już szóstego finału MP Radosława Wojtaszka. W walce o medale nasi zawodnicy pokazali wyższość nad rywalami: Radosław Wojtaszek pokonał Wojciecha Molendę 2½ – 1½, zdobywając złoto, a Bartosz Soćko w walce o brąz pokonał młodego Pawła Teclafa 1½- ½ zdobywając swój 8. medal MP. Warto również wspomnieć o nieobecności najmocniejszego polskiego szachisty jak i również reprezentanta GKS-u Katowice – Jana Krzysztofa Dudy, który po raz kolejny odpuścił Mistrzostwa Polski na rzecz przygotowywania się do turniejów międzynarodowych.

Oprócz prestiżu i chwały, na zawodników czekały również nagrody finansowe, a konkretniej największe nagrody w historii MP w szachach. Pula nagród całego turnieju wyniosła 305 tysięcy złotych, a zdobywcy medali zgarnęli kolejno: 60, 40 i 20 tysięcy. Rekordowe nagrody spowodowane są szeregiem sponsorów, głównie spółek skarbu państwa, jak i coraz większą popularnością szachów w kraju i na świecie. Mistrzostwa były transmitowane na żywo, na kilku kanałach w serwisie Youtube, Twitch oraz na stronie TVP Sport, przyciągając średnio od kilku do kilkunastu tysięcy oglądających. Wzrost oglądalności szachów to stały trend, który można zauważyć od ponad roku. Wyświetlenia niektórych meczów czy analiz szachowych sięgają milionów odtworzeń na różnych platformach. Z pewnością spory udział w popularyzacji miał również serial Netflixa “Gambit Królowej”, a w Polsce bardzo dobre występy Jana Krzysztofa Dudy, który w tamtym roku pokonał najwybitniejszego szachistę świata Magnusa Carlsena. Popularne Hejt Parki w Kanale Sportowym z polskimi szachistami również cieszyły się ogromną widownią, co dla wielu mogło być sporym zaskoczeniem.

Biorąc pod uwagę coraz większą popularność szachów, tym bardziej cieszy fakt, że Wasko HETMAN GKS Katowice może pochwalić się najmocniejszą drużyną w Polsce, która od 2015 roku, zdobyła z rzędu 5 drużynowych mistrzostw Polski, a swoich pogromców znalazła dopiero w ostatnim sezonie pod postacią Polonii Wrocław. Szansa do rewanżu nadejdzie we wrześniu, kiedy wznowione zostaną rozgrywki Ekstraligi.

Przemosz

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: stowarzyszenie@sk1964.pl

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Brak komentarzy »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Brak komentarzy.

 

Dodaj komentarz

*