Z dużym opóźnieniem, ale jest – miasto ogłosiło konkurs na projekt stadionu

Dodano przez Marcin | 29 stycznia 2018 13:31
Licznik odwiedzin: 3624

Na stronach Urzędu Miasta Katowice pojawiło się ogłoszenie konkursu na wykonanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu Stadionu Miejskiego w Katowicach. Zgodnie ze złożonym zamówieniem z dnia 26 września ubiegłego roku, konkurs przeprowadzi Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Katowicach.

Dokładnie cztery miesiące trwało ogłoszenie konkursu. Według nas to zdecydowanie za długo. Przypominamy, że SARP Katowice ma 7 miesięcy na jego przeprowadzenie i wyłonienie zwycięzców. Do 16 lutego bieżącego roku, należy składać wnioski o dopuszczenie do udziału. Czas na przygotowanie prac godnych nowego stadionu GieKSy wydaje się ekstremalnie krótki.

SARP Katowice przeprowadzał identyczny konkurs dla miasta Sosnowca. Porównując jego harmonogram oraz przebieg, można mieć obawy o dotrzymanie terminów umownych. Wyłonienie zwycięzcy zajęło im 5 miesięcy od daty składania wniosków o dopuszczenie do udziału. W naszym przypadku zostało już niecałe 3 miesiące. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nie powstanie kolejne opóźnienie oraz że tak krótki termin nie będzie miał wpływu na jakość przesyłanych prac. Co było przyczyną, że samo przygotowanie konkursy trwało aż 4 miesiące? Tego niestety nie wiemy.

Oprócz w/w zadania, na 2018 rok przewidziano również wykonanie ekspertyzy na wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej na potrzeby uzyskania decyzji środowiskowych. Urząd miasta ogłosił zapytanie ofertowe na wykonanie tej ekspertyzy. Przewidziany czas na wykonanie zadania to 13 miesięcy od podpisania umowy. Związane jest to głownie z koniecznością obserwacji przyrodniczej przez okres jednego roku. Wykonywanie tej ekspertyzy nie powinno jednak zwalniać tempa prac przy budowie stadionu, ponieważ w tym samym czasie mogą trwać prace projektowe.

Zgodnie z budżetem miasta na ten rok, uchwalonym przez Radę Miasta Katowice, w 2018 roku przewidziano wydatki na stadion GieKSy na poziomie 1 500 000 zł. Wydatki będą związane z przeprowadzeniem konkursu (wypłaty nagród), inwentaryzacją przyrodniczą oraz z rozpoczęciem opracowania dokumentacji projektowej.

Przypominamy, że zgodnie z zapowiedziami stadion ma być gotowy na wiosnę 2021 roku. Czy zdążymy? Czekamy na Wasze komentarze.

Obserwujcie nasz fanpage, na którym będziemy Was na bieżąco informować o toczących się pracach. Zapewniamy również, że dołożymy wszelkich starań, aby wykonawcy czuli nasz oddech za plecach!

***

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie finansowe poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: stowarzyszenie@sk1964.pl

Dziękujemy!

6 komentarzy »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.
 1. Mecza — 30 stycznia 2018 @ 11:04

  Stadion kiedyś powstanie ale chyba można obstawiać pewniaka że nie na wiosnę 2021. Może ktoś Fortunę zainteresuje aby można obstawić? Postawię pieniądze na opóźnienie a miasto niech się wstydzi że taki zakład obstawia się, może się zmobilizują wtedy. Chętnie przegram.

 2. Irishman — 30 stycznia 2018 @ 10:40

  To się ciągnie tak długo, że ja już przestałem wierzyć w powstanie stadionu przy tych władzach miejskich.

  Przede wszystkim nie rozumiem dlaczego tak późno zabrano się za tą obserwacje przyrodniczą. Przecież od tego powinno się chyba zacząć!?!? Niech tak ekolodzy wykryją jakiegoś unikalnego żuczka na tym terenie i co? Trzeba będzie wstrzymać inwestycje i cała kasa pójdzie na marne, tak jak ta za poprzedni projekt?????

 3. rob — 29 stycznia 2018 @ 21:28

  Mam nadzieję że już nikt się na to nie da nabrać.Wrzesień/październik będzie gotowy projekt i na tym koniec.Tak jak było z żółtą bryłą.

 4. Piotr — 29 stycznia 2018 @ 17:06

  I tak krupa mojego głosu nie dostanie

 5. Scifo — 29 stycznia 2018 @ 17:02

  Serial pod tytułem „zbudujemy perełkę” trwa. Przed samymi wyborami zobaczycie projekty i to wystarczy, żeby wszyscy się podniecili. Potem kolejne 4 lata luzu i w 2022 roku na wiosnę Prezydent Krupa da sygnał do rozpoczęcia prac. Zakończenie ok 2026…., tylko co będzie wtedy z GieKSą?

 6. Gregi — 29 stycznia 2018 @ 15:58

  Dopóki nie wbiją pierwszej łopaty, dopóki nie wjedzie na miejsce nowego stadionu ciężki sprzęt budowlany – nie uwierzę. Idą wybory samorządowe…pamiętajcie.

 

Dodaj komentarz

*