Skra: mało strzelamy ale też mało tracimy bramek…

Dodano przez Witek | 14 października 2021 20:05
Licznik odwiedzin: 194

W „pechowej” trzynastej kolejce GieKSa zmierzy się z innym beniaminkiem Fortuna I Ligi – Skrą Częstochowa. Mecz będzie rozgrywany na Bukowej, ale gospodarzem będzie drużyna biało-niebiesko-czerwonych. Skra jest zespołem, który najprawdopodobniej rozegra cały sezon na boiskach przeciwników. Dzieje się tak ze względu na brak zgody na rozgrywanie spotkań na Lorecie.

Problemy ze stadionem dla Skry rozpoczęły się w ostatniej dekadzie XX wieku. Skra wynajmowała trzy pokoje Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Turystycznemu „Jura”, które popadło w długi. Likwidator przedsiębiorstwa wystawił cały stadion na sprzedaż – oczywiście znalazł się kupiec… Tym samym Skra musiała się pożegnać ze stadionem położonym w pobliżu skrzyżowania ulic Pułaskiego i 7 Kamienic. W całej historii najciekawsze jest to, że Skra miała stadion przekazany w użytkowanie wieczyste, a w 2001 roku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wydziedziczenie klubu Skra było bezprawne. Po kolejnych piętnastu latach Sąd Okręgowy w Katowicach uznał, że za przymusową wyprowadzkę Skry należy się od Skarbu Państwa odszkodowanie. Skrzaki miały otrzymać szesnaście milinów złotych, Sąd Apelacyjny zmniejszył kwotę o połowę, po kolejnym odwołaniu okazało się, że Skra nic nie otrzyma. Po latach tułaczki po różnych boiskach w Częstochowie Urząd Miejski znalazł miejsce dla klubu właśnie na obiekt przy ulicy Loretańskiej. Klub ze środków swoich i sporej liczby (około 170) inwestorów wybudował boisko ze sztuczną nawierzchnią i całkiem solidnym budynkiem zaplecza. Następnie przekazano obiekt do eksploatacji/utrzymania MOSIR-owi. Awans na zaplecze ekstraklasy zaskoczył wszystkich w Częstochowie: drużyna nie ma nawet gdzie trenować – wszystkie boiska z naturalną trawą mają podobno pełne obłożenie przez inne kluby i nie ma gdzie i kiedy udostępnić boiska dla I ligowej Skry! Skra trenuje w pobliskiej Blachowni, w zamian za współfinansowanie utrzymania murawy. Chodzą słuchy, że po zakończeniu modernizacji stadionu Rakowa, Skra zostanie dopuszczona do gry na Limanowskiego, ale śledząc dotychczasowe działania władz miasta/MOSIR-u należy w to wątpić.

Drużyna spod Jasnej Góry zajmuje w tabeli dwunastą pozycję z taką samą liczbą punktów i sąsiaduje z GieKSą (tzn. patrzy na GieKSę z góry). Skrzaki rozegrały dwa spotkania mniej, pierwszy z nich (z Odrą) będą odrabiać w środę po meczu w Katowicach, następny w połowie listopada (z Sandecją). Do tej pory drużyna z Częstochowy po trzy razy wygrała i zremisowała oraz cztery razy przegrała. Ponadto częstochowianie pożegnali się z rozgrywkami Pucharu Polski – przegrali w Poznaniu z Lechem 0:3. W ostatnich trzech spotkaniach ligowych wygrała z Arką 2:1, przegrała z Widzewem 0:4 i zremisowała z Górnikiem Polkowice 0:0.

W spotkaniu z Arką to MZKS prowadził grę – był w posiadaniu piłki przez 70% czasu gry, oddał 26 strzałów, jednak kontry Skry „zrobiły swoje”. W meczu z Widzewem, częstochowianie do przerwy starali się dotrzymywać kroku faworytowi – stracili tylko jedną bramkę z rzutu karnego. Po przerwie RTS nie odpuszczał, zwiększając tempo gry. Cały mecz wyraźnie pod dyktando Widzewa, ale Skra miała kilka bardzo dogodnych sytuacji do strzelenia bramki. W meczu z Górnikiem Polkowice, padło bezbramkowy remis, ale Górnicy na długie minuty zamykali Skrę na ich połowie. Drużyna z Częstochowy nastawiła się tak jak w poprzednich spotkaniach na grę z kontry, jednak bez efektu.

Skra strzeliła do tej pory siedem bramek, co jest najgorszym wynikiem w całej stawce zespół I ligi. Najwięcej, bo dwie strzelił, Kamil Wojtyra. Wśród podających nie ma zdecydowanego lidera – sześciu zawodników zanotowało po jednym „ostatnim” podaniu. Skra mało strzela, ale też relatywnie mało traci bramek – dwanaście co pozwala zajmować ósme miejsce w stawce.

Wśród osób związanych ze Skrą, a wcześniej z GKS-em wyróżnić trzeba byłego piłkarza GieKSy Jakuba Dziółkę, oficjalnie asystenta trenera Jacka Rokosa, a nieoficjalnie pierwszego trenera. Dziółce do pełni szczęścia brakuje licencji UEFA PRO… Drugą taką osobą jest dziewiętnastoletni bramkarz Bartosz Neugebauer, który zaczynał grę w juniorskich drużynach GieKSy. Neugebauer jest drugim bramkarze Skry, w tym sezonie wystąpił tylko w pucharowym meczu z Lechem. W drużynie Skry występuje Dominik Bronisławski, do tej pory wszedł pod koniec dwóch spotkań na zmianę.

Jakub Dziółka przed meczem w Katowicach ma do dyspozycji wszystkich zawodników: nikt nie pauzuje za kartki, do treningów wrócił Przemysła Sajdak, który na początku września nabawił się kontuzji. Dodatkowym atutem jest większa przerwa w rozgrywaniu spotkań: Skra ostatni mecz grała trzeciego października – GieKSa dziewiątego.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: stowarzyszenie@sk1964.pl

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów,

d/ zakup plakatu formatu A3 ze strojami GKS Katowice.

Dziękujemy!

2 komentarze »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.
 1. bzn — 16 października 2021 @ 11:15

  Także:

  wydziedziczenie (pozbawienie członka najbliższej rodziny prawa do zachowku) != wysiedlenie (zmuszenie kogoś do opuszczenia miejsca zamieszkania)

  😉

 2. bzn — 16 października 2021 @ 11:12

  „Skra wynajmowała trzy pokoje Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Turystycznemu „Jura”, które popadło w długi. Likwidator przedsiębiorstwa wystawił cały stadion na sprzedaż – oczywiście znalazł się kupiec…”

  Jeśli dobrze rozumiem, to klub piłkarski wynajął komuś kilka swoich pokoi w ramach pobocznej od sportu działalności. Najemca popadł w długi i nie płacił.
  W konsekwencji długów najemcy… to Skra traci stadion. Dlaczego skoro to nie Skra jest tu podmiotem w kłopotach a o stadionie wcześniej nawet nie ma mowy?

  Autorze, albo opisz historię krok po kroku, albo popraw logikę swojego wywodu.

 

Dodaj komentarz

*