Piłka nożna Prasówka

Mass media o meczu Skra-GKS: GKS Katowice nieoczekiwanie przegrał ze Skrą Częstochowa

Zapraszamy do przeczytania fragmentów doniesień mass mediów na temat wczorajszego meczu Skra Częstochowa – GKS Katowice. Niestety, GieKSa przegrała 0:1 (0:0).

ks-skra.pl – Skra nie zwalnia tempa. Wygrywamy z GKS-em Katowice!

W środę 2:1 w Łodzi z Widzewem, w niedzielę 1:0 z GieKSą na „Lorecie”. Do tego pierwsza, udana transmisja telewizyjna z obiektu przy Loretańskiej. Czegóż chcieć więcej? Nie będziemy popadać w fałszywą skromność: początek czerwca 2020 to wielkie dni dla naszego Klubu.

[…] Pierwsza połowa była typowym meczem walki. Obie drużyny przystąpiły do rywalizacji z dużym respektem. Skrzacy pierwszy groźny strzał oddali w 5. minucie za sprawą Piotrka Noconia. Katowiczanie trzy minuty później nawet umieścili piłkę w naszej bramce, ale sędzia nomen omen z… Katowic dopatrzył się pozycji spalonej. Później częściej przy piłce utrzymywała się GieKSa, ale niewiele z tego wynikało, bo Skra grała tego dnia bardzo dobrze w defensywie.

[…] Dobre wejście w drugą część spotkania zaczyna być znakiem firmowym Skry w czasie pandemii. W 48. minucie Kamil Zalewski przymierzył jeszcze za wysoko. Cztery minuty później jednak wszystko zagrało już idealnie. Z prawej strony bardzo dobrą piłkę w „szesnastkę” gości wrzucił Krzysiek Napora, a egzekutorem okazał się być przeżywający swoją kolejną piłkarską młodość „Nocek”.

[…] Z naprawdę groźnych sytuacji dla katowiczan warto odnotować chyba tylko tą z 72. minuty, kiedy to mieliśmy dużo szczęścia, że piłka nie zatrzepotała w naszej bramce. Mecz zakończył się bardzo dobrą interwencją Mateusza Kosa, który podobnie jak całą drużyna zasłużył dziś na wielkie słowa uznania.

sportdziennik.pl – Najpierw Widzew, teraz GieKSa. Skra bije kolejnego faworyta!

GieKSa zmarnowała szansę oderwania się od walczącego o I ligę peletonu, a częstochowianie zasłużenie wyskoczyli ze strefy spadkowej, w odstępie kilku dni rzucając na deski lidera i wicelidera.

[…] Niedzielna – jedna z dwóch w sezonie – konfrontacja II-ligowców z województwa śląskiego była dla gospodarzy dużym wydarzeniem. Bezpośrednią transmisję przeprowadzała TVP Katowice, a kilka minut po końcowym gwizdku w szatni gospodarzy panowały tak chóralne śpiewy, że doskonale wyłapały je ustawione wokół boiska telewizyjne mikrofony.

Kibice GieKSy wtedy mieli już zapewne… wyłączone telewizory. Przeżyli srogi zawód – z gatunku tych, do jakich w ostatnich naznaczonych niepowodzeniami latach mogli już się przyzwyczaić. Porażki Resovii i Łęcznej sprawiły, że katowiczanie mieli szansę powiększyć przewagę nad strefą barażową do 5 punktów, a dojść na dystans „oczka” do liderującego Widzewa. Ale nie wyszło. Tak typowo…

Zaczęło się jednak obiecująco. Już w pierwszych 10 minutach Adrian Błąd mógł uzbierać dwie asysty. Szymon Kiebzak nie zdołał jednak przelobować Mateusza Kosa, a Arkadiusz Jędrych po centrze z rzutu wolnego trafił co prawda do siatki, lecz ze spalonego.

Potem było tylko trudniej – jak wielu rywalom Skry, próbującym przebijać się przez jej obronne zasieki, dowodzonymi przez Adama Mesjasza. W II połowie najpierw padł gol, potem padał… grad, a GKS miał inicjatywę, lecz nie za wiele z niej wynikało. Przy odrobinie szczęścia wyrównać mogli zmiennicy – Zbigniew Wojciechowski i Piotr Kurbiel. Temu pierwszemu brakło odwagi, temu drugiemu – precyzji, podobnie jak Arkadiuszowi Woźniakowi, który główkował po dośrodkowaniu Kacpra Michalskiego. Częstochowianie zaś bardzo groźnie kontrowali, kilkukrotnie zatrudniając Bartosza Mrozka.

sportslaski.pl – GieKSa też przegrywa. Skra znowu bije faworytów

GKS Katowice nie wykorzystał potknięć rywali w walce o awans i przegrał na boisku broniącej się przed spadkiem Skry Częstochowa. Dla ekipy spod Jasnej Góry to druga wygrana w tym tygodniu.

[…] Mimo obiecującego początku katowiczanie wyraźnie nie czuli się pewnie na specyficznym boisku w Częstochowie. Częściej mieli piłkę, utrzymywali ją w środku, ale rzadko potrafili przyspieszyć akcje i przedostać się przez defensywne zasieki rywala. Recepty szukali w długich podaniach w boczne strefy boiska, ale tym razem – inaczej niż w starciu z Górnikiem Łęczna – i ten pomysł się nie sprawdzał. Gospodarze, którzy czyhali przede wszystkim na okazje do kontry również nie potrafili stworzyć zagrożenia pod bramką Bartosza Mrozka, przez co pierwszą część gry trzeba było uznać za niezbyt interesującą.

Nieco więcej działo się po zmianie stron. Najpierw przyspieszyli goście. Po sprawnej akcji Błąd raz jeszcze tego dnia podał piłkę do Kiebzaka,  który nie trafił w światło bramki.

[…] Losy meczu próbował odmienić wprowadzony w miejsce Dawida Rogalskiego Piotr Kurbiel. Szukał okazji na oddanie strzału, potrafił wywalczyć stały fragment, ale ani jemu, ani mającym swoje okazje Zbigniewowi Wojciechowskiemu i Arkadiuszowi Woźniakowi nie udało się doprowadzić do wyrównania. GKS do końca meczu miał duży kłopot z przedarciem się przez zasieki obronne gospodarzy, którzy sami po groźnych kontratakach mogli nawet przypieczętować wygraną drugim trafieniem.

sportowefakty.pl – II liga: GKS Katowice przegrał z postrachem liderów. Siedem goli w Stargardzie

GKS Katowice nie wykorzystał szansy na odrobienie strat do Widzewa Łódź i przegrał 0:1 ze Skrą Częstochowa.

[…] Trzy najlepsze kluby II ligi zdobyły w 24. kolejce zaledwie punkt. Widzew Łódź musiał zadowolić się bezbramkowym remisem ze Stalą Rzeszów, a mimo to powiększył przewagę w tabeli nad drugim GKS-em Katowice oraz trzecim Górnikiem Łęczna.

Drużyna z Katowic zmierzyła się w niedzielę ze Skrą Częstochowa i przegrała 0:1. Podopieczni Rafała Góraka nie potrafili przedrzeć się przez ciasno ustawionych i konsekwentnych obrońców przeciwnika, a po przerwie stracili gola wskutek uderzenia Piotra Noconia. Skra opuściła strefę spadkową i zapracowała na miano „pogromcy liderów”. W jednym tygodniu, po restarcie rozgrywek, ograła Widzew i GKS. Jej seria zwycięstw została przedłużona do trzech.

dziennikzachodni.pl – Skra – GKS Katowice 1:0. Drugoligowe derby województwa śląskiego dla częstochowian

Skra po pokonaniu w środę lidera II ligi z Łodzi w derbach województwa śląskiego poradziła sobie także z wiceliderem z Katowic. Gola na wagę zwycięstwa broniących się przed spadkiem częstochowian strzelił w meczu z GKS Piotr Nocoń w 52 minucie gry.

W rozgrywanym na boisku ze sztuczną nawierzchnią spotkaniu pierwsi gola strzelili goście, ale sędzia nie uznał trafienia Arkadiusza Jędrycha w 8 min. dopatrując się spalonego. Druga połowa również zaczęła się od dobrej okazji GKS, ale Szymon Kiebzak po szybkiej kontrze Adriana Błąda źle trafił w piłkę.

Niewykorzystanie tej sytuacji zemściło się na gościach, bo chwilę później Skra wyszła na prowadzenie.

[…] Podopieczni trenera Rafała Góraka próbowali odrobić straty, lecz lepsze okazje miała Skra. Najbliższy podwyższenia wyniku był Dawid Wolny. Po jego uderzeniu głową Bartosz Mrozek na raty złapał piłkę.

W końcówce katowiczanie zdobyli się na jeszcze jeden zryw. Kacper Michalski dośrodkował na głowę Arkadiusza Woźniaka. Ten starał się trafić w długi róg, lecz minimalnie chybił celu.

katowice.wyborcza.pl – GKS Katowice nieoczekiwanie przegrał ze Skrą Częstochowa

GKS Katowice zaprzepaścił szansę na pościg za pierwszym w tabeli Widzewem. Po słabym meczu katowiczanie przegrali z walczącą o utrzymanie Skrą Częstochowa.

[…] Mimo to nie był to jednak dobry mecz katowiczan. W GKS-ie pojawiło się dwóch nowych piłkarzy w porównaniu z poprzednim meczem. Drobnej kontuzji nabawił się Grzegorz Rogala więc na lewej obronie zastąpił go Maciej Dampc, do składu wrócił też pauzujący wcześniej za kartki Maciej Stefanowicz.

Skra musiała wystąpić osłabiona z przodu – jej podstawowym napastnikiem jest bowiem wypożyczony właśnie z Katowic Daniel Rumin i działacze GKS-u zastrzegli sobie, że piłkarz w tym meczu nie będzie mógł zagrać.

[…] Potem w pierwszej połowie niewiele się działo, piłkarzom na sztucznej murawie właściwie nie udawało się stworzyć groźnych sytuacji.

[…] Pół godziny przed końcem zaczęło intensywnie padać, jednocześnie GKS zmienił napastnika –  wszedł na boisko Piotr Kurbiel, który zapewnił zwycięstwo GieKSie w poprzednim meczu z Łęczną.

Wydawało się, że jest dużo czasu na odrobienie strat. Można było się spodziewać, że w końcówce katowiczanie przyśpieszą żeby co najmniej wyrównać – tymczasem ich gra nadal nie wyglądała co najwyżej przeciętnie. Właściwie nie stwarzali okazji na gola. Groźnie strzelał raz głową Arkadiusz Woźniak, nie przyniosły efektu protesty po upadku tego samego gracza w polu karnym Skry. To byłoby na tyle…

Przykre, że w końcówce Skra wcale nie musiała w końcówce stosować „obrony Częstochowy” żeby utrzymać zwycięstwo.

87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

Odra Opole zakończyła serię GieKSy

Kolejne spotkanie GieKSa rozgrywała przy Bukowej, tym razem w Katowicach zjawiła się Odra Opole. Mecz przy akompaniamencie głośnego dopingu rozpoczął się o godzinie 15:00.

Rafa Górak musiał dokonać dwóch zmian w swojej żelaznej wiosennej jedenastce. Kontuzjowanego Komora zastąpił Jaroszek, natomiast za pauzującego Kuuska pojawił się Shibata, który rozpoczął  mecz na pozycji 6, a Repka został przesunięty na stopera. Mecz od pierwszych minut nie porywał, w jednej z pierwszych akcji ucierpiał zawodnik Odry, który dłuższą chwilę był opatrywany na murawie. Co ważne każde wyjście z piłką z własnej połowy bardzo mocno ożywiało trybuny, które wierzyły, że są w stanie wpłynąć na zespół głośnym dopingiem. Pierwszy groźny strzał oddali Trójkolorowi, po rzucie rożnym głową strzelił Repka, ale prosto w bramkarza, który pewnie złapał piłkę. Arbiter po chwili użył gwizdka i wskazał na przewinienie zawodnika gospodarzy. Było to pierwsze ostrzeżenie dla Halucha. W kolejnej akcji ponownie uderzył Repka zza pola karnego, ale nad bramką. W 18. minucie groźną stratę zanotował ten sam zawodnik na lewej stronie. Po szybkiej kontrze opolanie oddali strzał, ale piłka powędrowała daleko od bramki Kudły. W 26. minucie Odra przerwała passę 12 bramek z rzędu katowiczan. Po wrzuceniu piłkę w polu karnym i zamieszaniu najbardziej zorientowany był Piroch, który wpakował piłkę w okienko bramki. GieKSa dalej starał się grać swoje. W 33. minucie ładną dla oka kombinacyjną akcję na strzał zamienił Bergier, jednak ponownie w tym spotkaniu zabrakło precyzji. Odra miała w dalszej fazie dwa groźne strzały – z jednym Kudła spokojnie sobie poradził, ale drugi wypluł przed siebie, jednak naprawił błąd, wyjmując piłkę spod nóg nabiegającego rywala. W doliczonym czasie świetną akcję na lewej stronie rozegrali katowiczanie, ale ostatecznie podanie Rogali na niecelny strzał zamienił Błąd, a był już blisko bramki rywala.

Drugą połowę rozpoczęli ci sami zawodnicy z obu stron, trenerzy spokojnie podeszli w przerwie do korygowania swojego planu na to spotkanie. Po rzucie rożnym groźnie uderzył z ostrego kąta Repka, ale piłka nieznacznie minęła przeciwny słupek bramki. GieKSa starała się atakować, ale korzystając z prowadzenia regularnie i dość często kradli czas goście, leżąc na murawie po starciach. W 52. minucie Wasielewski doszedł do piłki na prawej stronie i dośrodkował spod końcowej linii, piłka przelobowała bramkarza, ale nie wpadła do siatki mimo dobrej rotacji. W 56. minucie po ogromnym zamieszaniu w polu karnym tym razem GieKSa zdobyła bramkę, piłka wręcz spadła pod nogi Jaroszka, a ten wpakował piłkę do siatki. Odra w drugiej połowie raczej nie zatrudniała Kudły, to katowiczanie mieli częściej piłkę pod nogą i raz po raz próbowali sforsować dobrze dysponowaną w tym dniu obronę gości. W 74. minucie po odbiorze na własnej połowie Kozubalowi piłki w dość agresywny sposób Odra wyprowadziła ten jeden atak w drugiej połowie, który doskonałym, technicznym strzałem zza pola karnego zamienił na bramkę Continella. Dwie minuty później po zagraniu na wolne pole sytuację sam na sam z ostrego kąta wykorzystał Sarmiento. Kudła popełnił błąd, był bardzo niezdecydowany przy wyjściu do piłki. Na Bukowej zapadła konsternacja po tych dwóch szybkich, mocnych ciosach. W 83. minucie Błąd, chcąc uspokoić grę, zagrał do Kudły tak, że piłka po koźle przelobowała naszego bramkarza, ale szczęśliwie nie leciała w światło bramki. Zamieszanie we własnym polu karnym w 88. minucie cudem wybronili gospodarze, których każda minuta oddalała od odrobienia dwubramkowej straty. Do końca doliczonego czasu gry żaden z zespołów nie stworzył okazji. Świetna seria GieKSy dobiegła końca.

13.04.2023, Katowice
    Bramki: Jaroszek (56)Piroch (26), Continella (74), Sarmiento (76).
    GKS Katowice: Kudła – Wasielewski, Jaroszek, Jędrych, Repka, Rogala – Błąd (87. Ćwielong), Kozubal, Shibata (77. Mak), Marzec (87. Pietrzyk) – Bergier.
    Odra Opole: Haluch – Szrek, Piroch, Spychała, Kamiński M. – Kamiński W. (59. Continella), Niziołek, Galan, Antczak (78. Surzyn), Hebel (59. Sarmiento) – Czapliński.
    Żółte kartki: Marzec, Kozubal, Mak – W. Kamiński, Antczak, Continella, Czapliński.
    Sędzia: Piotr Urban (Warszawa).
    Widzów: 5467.

Hokej

GieKSa hokejowym wicemistrzem Polski

Ostatnie spotkanie finałowe nie zawiodło nikogo. Obie drużyny prezentowały dojrzały hokej, o czym świadczy fakt, że w regulaminowym czasie gry nie obejrzeliśmy bramek i o tym, która drużyna została Mistrzem Polski, rozstrzygnęła dogrywka. W niej złotego gola zdobył Kaleinikovas zapewniając Re-Plast Unii Oświęcim tytuł Mistrza Polski w hokeju na lodzie.

Świadome wagi spotkania obie drużyny od początku starały się narzucić przeciwnikowi swój styl gry, jednak dobrze w obu ekipach spisywały się formacje defensywne. W 5. minucie Kaleinikovas i Dziubiński sprawdzili dyspozycję Murraya. W odpowiedzi Kovalchuk, który rozgrywał bardzo dobre zawody, dograł do Hitosato, lecz uderzenie Japończyka obronił Lundin. Z upływem czasu częściej przy krążku utrzymywali się katowiczanie, a oświęcimianie próbowali wyprowadzać szybkie kontry. Mimo prób Maciasia, Iisakki, Pasiuta po stronie GieKSy oraz Heikkinena, Ackereda, Denyskina i Dyukova po stronie Re-Plast Unii Oświęcim bramek w pierwszej tercji nie obejrzeliśmy. Natomiast równo z syreną za grę wysokim kijem do boksu kar został odesłany Marklund.

Drugą tercję rozpoczęliśmy od gry w osłabieniu. Pierwszą minutę dobrze się broniliśmy, ale w drugiej minucie tego osłabienia groźne strzały oddali Sadłocha i Ahopelto, które obronił Murray. Po wyrównaniu sił na lodzie mecz się wyrównał, a obie drużyny grały uważnie w defensywie. W 30. minucie na ławkę kar został odesłany Heikkinen. Podczas okresu gry w przewadze Lundina próbowali pokonać Hitosato i Monto. W ostatnich pięciu minutach drugiej tercji mecz nabrał rumieńców. Najpierw w 36. minucie Marklund trafił w słupek, a w odpowiedzi Heikkinen przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem GieKSy. Dwie minuty później Murray z kłopotami obronił strzał Ackereda. Druga tercja zakończyła się także wynikiem bezbramkowym.

Początek trzeciej tercji należał do GieKSy, ale krążek po uderzeniach Michalskiego i Isakki minął bramkę Lundina, ale podobnie jak to było w poprzednich tercjach, z biegiem czasu mecz się wyrównał. W 50. minucie Murray obronił uderzenia Karjalajnen, Kowalówki i Sołtysa. Podobnie jak dwie poprzednie tercje, również trzecia zakończyła się wynikiem 0:0, a zatem o tytule Mistrza Polski rozstrzygnęła dogrywka.

Dogrywkę rozpoczęliśmy od dwóch niewykorzystanych sytuacji.  Najpierw bliski pokonania Lundina był Koponen, a chiwlę później po uderzeniu Iisakki krążek minimalnie minął oświęcimską bramkę. W odpowiedzi Ackered trafił w obramowanie naszej bramki. Sytuacja ta była jeszcze sprawdzana na wideo.  W 66. minucie groźnie strzelał Ackered, a chwilę później Murray uprzedził Sadłochę, który znalazłby się w sytuacji sam na sam. O tytule Mistrza Polski zdecydowała sytuacja z68. minucie, kiedy Kaleinikovas strzałem po dalszym słupku pokonał Murraya.

GKS Katowice – Re Plast Unia Oświęcim 0:1 (0:0, 0:0, 0:0 d. 0:1)

0:1 Mark Kaleinikovas  (Elliot Lorraine) 66:21

GKS Katowice: Murray, (Kieler) – Delmas, Kruczek, Bepierszcz, Pasiut, Fraszko – Varttinen, Koponen, Iisakka, Monto, Lehtimaki – Wanacki, Cook, Smal, Michalski, Marklund – Lebek, Chodor, Hitosato, Maciaś, Kovalchuk.

Re-Plast Unia Oświęcim: Lundin, (Kowalówka R.) – Dyukov, Jakobsons, Sadłocha, Dziubiński, Kaleinikovas – Valtola, Uimonen, Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen – Bezuska, Ackered, Kowalówka S., Lorraine, Denyskin – Noworyta, Łukawski, Wanat, Krzemień, Sołtys.