W związku z rozpoczętą dziś budową nowego stadionu miejskiego w Katowicach postanowiliśmy zadać parę pytań wykonawcy obiektu – firmie NDI POLSKA. Na nasze pytania odpowiedziała Pani Magdalena Skorupka-Kaczmarek, przedstawicielka spółki NDI do kontaktu z mediami.
GieKSa.pl: Jak firma NDI podchodzi do realizacji tej inwestycji? Kibiców nieco martwi fakt, że w dotychczasowym dorobku firmy nie ma żadnego stadionu.
Magdalena Skorupka-Kaczmarek: Grupa NDI to firma, która ma doświadczenie w budowie nowoczesnych obiektów jak Terminal T2 Lotniska w Gdańsku czy Teatr Szekspirowski, aktualnie NDI wykonuje m.in. wymagający i skomplikowany projekt budowy Centrum Kompetencji STOS dla Politechniki Gdańskiej oraz budowę Przekopu przez Mierzeję Wiślaną.
Czy w zespole odpowiedzialnym za budowę stadionu będą osoby mające doświadczenie przy budowie tego typu obiektów?
W kadrze zarządzającej budową stadionu miejskiego w Katowicach znajdują się osoby, które brały już udział w budowie dużych obiektów sportowych, takich jak na przykład Stadion Narodowy w Warszawie lub Motoarena Toruń. Kadra inżynierów ma więc doświadczenie w realizacji dużych projektów i chętnie podejmie kolejne takie wyzwanie. Dla Miasta Katowice zrealizowaliśmy m.in. przebudowę Centrum w strefie Rondo-Rynek, a niedawno zakończyliśmy budowę dwóch basenów w Brynowie i Burowcu. Budujemy także ważny węzeł drogowy DK 81/86.
Czy zakładany termin 36 miesięcy na oddanie zarówno stadionu jak i hali jest realny, czy możemy już dzisiaj przewidywać opóźnienie?
Umowa została podpisana miesiąc temu. W tej chwili organizujemy plac budowy i przygotowujemy się do rozpoczęcia robót. To czas potrzebny na zamówienie materiałów i kontraktowanie podwykonawców. W ciągu najbliższych tygodni na budowie będzie już widoczny i sprzęt i intensywne prace. 36 miesięcy to realny termin na zakończenie prac.
Czy częste i wysokie skoki cen materiałów budowlanych mogą wpłynąć na bezpieczeństwo, czas realizacji lub jakość budowy?
Wysokie ceny materiałów budowlanych dotykają wszystkich wykonawców. Aktualnie obserwując ceny materiałów, widać, że raczej się ustabilizowały.
Stadion ma stanąć na terenach wydobywczych KWK „Wujek” – czy pokopalniany teren został w pełni sprawdzony i nie grozi nam żadna niemiła niespodzianka w trakcie budowy?
Teren został sprawdzony geologicznie – razem z dokumentacją projektową otrzymaliśmy od Inwestora badania geologiczne gruntu, które są w trakcie weryfikacji. Oczywiście nie daje to nigdy 100 % pewności przy terenach pokopalnianych. Grunt w trakcie budowy będzie wzmacniany.
Od informacji prasowych o podpisaniu umowy do „wbicia pierwszej łopaty” minął ponad miesiąc, a na terenie przyszłego placu budowy nie działo się nic. Kibiców zaniepokoił taki stan rzeczy – z czego on wynikał i czy przy takiej inwestycji nie szkoda każdego dnia zwłoki.
Okres przygotowania do rozpoczęcia prac, organizacji placu budowy zwykle trwa kilka tygodni.
Firma NDI prowadzi w tej chwili inne inwestycje w Katowicach – czy będzie to zaleta, czy wada przy budowie stadionu?
Jest to zaleta, ponieważ mamy sprawdzoną kadrę na miejscu, oczywiście została ona wzmocniona specjalistami, którzy w przeszłości realizowali tego typu obiekty. W tym roku oddział NDI Południe obchodzi swoje 10 lecie na Śląsku. Mamy więc doświadczenie i obecnie zatrudniamy w Oddziale Południe około 80 osób kadry nadzorującej inwestycje.
3kolory
14 października 2021 at 17:52
Super…no to do roboty ????????