Grzegorz Proksa

Grzegorz Proksa (ur. 23 listopada 1984 r. w Mysłowicach) – polski bokser, młodzieżowy mistrz świata WBC i IBF w wadze średniej.

Grzegorz Proksa rozpoczął treningi 15 lutego 1999 roku w klubie Victoria Jaworzno pod okiem szkoleniowca Roberta Kopytka.

W 2001 roku zdobył tytuł Mistrza Polski juniorów w wadze lekkiej. W 2003 roku zdobył tytuł młodzieżowego mistrza Polski w wadze l lekkopółśredniej oraz tytuł młodzieżowego wicemistrza Europy także tej wagi. W roku 2004 zdobył tytuł młodzieżowego mistrza Polski wagi półśredniej i nagrodę najlepszego zawodnika tejże imprezy. We wrześniu zdobył również tytuł mistrza Polski w gronie seniorów.

15 grudnia 2004 roku podpisał zawodowy kontrakt z promotorem Krzysztofem Zbarskim. Jego trenerem został węgierski szkoleniowiec Laszlo Veres.

3 marca 2006 roku Grzegorz Proksa (Polish Boxing Promotion) wywalczył w Borough Hall w angielskim Hartlepool wakujące tytuły młodzieżowego mistrza świata organizacji WBC i IBF w wadze średniej, po zwycięstwie nad Belgiem Kennethem van Eesvelde przez techniczny nokaut w siódmej rundzie. Bezpośrednią przyczyną przerwania walki było pogłębiające się pęknięcie lewego łuku brwiowego Kennetha.

13 października 2006 roku Proksa obronił tytuły młodzieżowego mistrza świata federacji WBC i IBF w wadze średniej. Polak pokonał na punkty (100:89, 99:92, 100:89) Argentyńczyka Ignacio Fragę.

15 grudnia 2006 ‘Super G’ w londyńskim Town Hall zdecydowanie pokonał na punkty Stevena Conwaya. Jest to 9 walka i jednocześnie dziewiąte zwycięstwo Polaka na zawodowym ringu.

2 marca 2007 roku naprzeciw Grzegorza stanął weteran ringów Ojay Abrahams. Jednostronna walka zakończyła się z powodu „kontuzji dłoni” Anglika.

Kolejną walkę w obronie pasów MMŚ Grzegorz Proksa stoczył 21-lipca. Pokonał Rumuna Vitalija Banivura, zwyciężając po raz 11 na zawodowym ringu.

Swoje kolejne walki w 2007 roku stoczył 12 października 2007 kiedy pokonał Gottharda Hintereggera oraz 15 grudnia 2007 pokonując na punkty Niemca Andreia Rimera.

12 kwietnia 2008 Proksa wygrywa na punkty z Jairo Alvarezem z Wenezueli. Na kolejną walkę Proksy przyszlo czekać aż do 10 paździenika kiedy to pokonał na punkty Rumuna Mihaila Macoveia.

Rok 2008 Grzegorz Proksa zakończył wygraną nad Brytyjczykiem Tazem Jonesem (nokaut w 4 rundzie) – 5 grudnia 2008

12 lutego 2010 roku Grzegorz Proksa zdobył pas EBU-EU (Unii Europejskiej) w wadze średniej w walce z Tyan Bootha przez techniczny nokaut.

Kolejną walkę odbył w lipcu 2010 roku gdzie w cztery rundy „rozmontował” obronę doświadczonego testera, Alexa Spitko.

Kolejnym jego krokiem było podjęcie współpracy ze znanym z grupy Knockout Promotions trenerem, Fiodorem Łapinem. W jego narożniku po raz pierwszy pojawił się w walce z dużo niżej notowanym zawodnikiem z Ghany, Theophilusem Tettehem. Od pierwszej minuty pojedynku Grzegorz zyskał sporą przewagę nad Ghańczykiem, jednak ten okazał się wyjątkowo odporny na ciosy, a i sprzyjało mu trochę szczęście. Niemal równo z gongiem kończącym trzecią rundę Proksa wstrząsnął rywalem potężnym lewym sierpowym, ale Tetteh miał minutę na dojście do siebie i wykorzystał ją najlepiej jak mógł. Proksa obijał go nadal, aż w końcu złapał kapitalnym prawym sierpem, po którym rywal w końcu padł na matę. Chwilę potem sędzia przerwał rywalizację w 5 rundzie, ogłaszając wygraną Polaka przez TKO.

1 października 2011 roku, pokonał przez poddanie w trzeciej rundzie byłego mistrza świata wagi średniej Sebastiana Sylvestera zdobywając wakatujący pas mistrza europy federacji EBU.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z ostatniego treningu przed walką o tytuł mistrza Unii Europejskiej – 12 luty 2010, York Hall, Londyn.