Dołącz do nas

Piłka nożna

Rywal pod lupą: Marcin Cabaj

Avatar photo

Opublikowany

dnia

W tym tygodniu bierzemy pod lupę zawodnika, który był związany z drużyną naszego sobotniego rywala przez ostatnie 4 sezony i dołożył sporych rozmiarów cegiełkę do powrotu Garbarni po 44 latach na zaplecze Ekstraklasy. Piłkarz, który poza kilkoma wyjątkami przez niemal całą swoją karierę związany był z krakowskimi klubami i którego nazwisko stało się dla wielu odpowiednikiem kiksu bramkarskiego.

Marcin Cabaj, bo o nim oczywiście mowa rozegrał w barwach Garbarzy 111 spotkań na trzech różnych poziomach rozgrywkowych, zachowując w nich w sumie 32 czyste konta. Podczas swojego pobytu w zespole Garbarni zanotował dwa awanse z rzędu i jeden spadek. Co ciekawe, grę w Garbarni łączył cały czas z posadą trenera bramkarzy drużyn młodzieżowych w Cracovii. Kariera popularnego „Wąskiego” powoli dobiega już końca, ale nie podlega dyskusji, że obfitowała w wiele różnych ciekawych zdarzeń.

Odrzucona oferta korupcyjna

Pewnie każdy zna historię sprzedanego meczu Cracovia – Zagłębie Lubin z 2006 roku. Spora część zawodników krakowskiego klubu w zamian za 100 tys. zł do podziału podłożyła się walczącej o europejskie puchary drużynie prowadzonej przez Franciszka Smudę. Wśród umoczonych po uszy piłkarzach w zarzutach korupcyjnych nie było jednak Marcina Cabaja. Bramkarz odmówił przyjęcia łapówki i nie zgodził się na odpuszczenie meczu, za co należy mu się naprawdę spory szacunek, bo wiadomo, jakie mieliśmy wtedy realia. Kupowanie awansów, spadków czy miejsc w europejskich pucharach było na porządku dziennym.

Popularne „Cabaje” i oskarżenie

Marcin Cabaj, pomimo że utrzymał się na poziomie Ekstraklasy 7 sezonów, notując w niej nie raz naprawdę długie serie bez puszczonego gola, będzie już chyba zawsze bardziej kojarzony ze swoich bramkarskich „klopsów”. Podejrzewam, że klip złożony z tych wszystkich znanych polskiemu kibicowi „Cabajów” trwałby dobre kilkanaście minut.

Po jednym z takich spektakularnych „baboli” zrobiło się wokół Marcina Cabaja bardzo niewesoło. Reprezentował on wtedy barwy Sandecji Nowy Sącz, a jego klub podejmował w jednej z ostatnich kolejek na własnym stadionie jego byłą drużynę Cracovię, która walczyła o awans do Ekstraklasy. Katastrofalny błąd Cabaja dał zwycięstwo drużynie z Krakowa i wywołał tym samym wiele kontrowersji. Cała sytuacja wyglądała tak:

.
Nie skończyło się jednak tylko na złośliwych uwagach pod adresem bramkarza Sandecji. Pewna osoba zeznała, że dysponuje nagraniem, na którym Marcin Cabaj rozmawia z prezesem Cracovii Januszem Filipiakiem. Cała sytuacja rzekomo miała mieć miejsce w tygodniu poprzedzającym mecz w jednym ze sklepów Tesco. Całą sprawą zajął się PZPN, a Marcin Cabaj musiał się bardzo dokładnie tłumaczyć, gdzie był i co robił przed meczem z Cracovią. Na szczęście dla popularnego „Wąskiego”, posiadacz wyżej wymienionego nagrania wycofał się i sprawa rozeszła się po kościach.

Suma szczęścia równa się zero

2005 rok końcówka spotkania Cracovia – Legia. Był to pierwszy mecz „Pasów” po śmierci papieża Jana Pawła II. Bardzo długo utrzymywał się wynik bezbramkowy i kiedy w 93 minucie został podyktowany rzut karny dla Legii, wydawało się, że to drużyna ze stolicy zgarnie komplet punktów. Do „jedenastki” podszedł Łukasz Surma, lecz jego strzał obronił Marcin Cabaj. Kilkanaście sekund po tej sytuacji vis a vis Cabaja, bramkarz Legii Artur Boruc popełnił fatalny błąd przy wprowadzaniu piłki do gry, który skrzętnie wykorzystał Marcin Bojarski, rzutem na taśmę zapewniając Cracovii trzy punkty w niesamowitych okolicznościach. Wielu kibiców nazywało to potem „Cudem na meczu”.

.
Jednak jak wiadomo, nic w przyrodzie nie ginie i 5 lat później przy Łazienkowskiej, Cabaj stanął po drugiej stronie barykady. Tym razem został on antybohaterem końcówki meczu z Legią. Przy wyniku 1:1 w 93 minucie meczu Marcin Cabaj sprokurował  rzut wolny pośredni za zbyt długie przetrzymywanie piłki w rękach po udanej wcześniejszej interwencji.  Maciej Iwański oczywiście z prezentu bramkarza Cracovii skorzystał i tym razem Legia pokonała w dramatycznych okolicznościach zespół z Krakowa. Ciężko mi sobie w sumie przypomnieć czy kiedyś wcześniej albo później miałem okazję widzieć podobną sytuację w jakimś meczu.

.
„Bombowy Izrael

Marcin Cabaj jak wiemy praktycznie całą swoją karierę, spędził na polskich boiskach, ale miał on także jeden epizod za granicą. W 2011 roku został on zawodnikiem Hapoelu Beer-Szewa. Jego pobyt tam trwał jednak zaledwie pół roku z obawy na napiętą sytuację, jaka panowała w tamtym rejonie Izraela. Cabaj opisywał potem, że pewnej nocy otrzymał telefon od kapitana Hapoelu, aby uciekał, bo trwa alarm bombowy. Tamtej nocy na miasto spadły aż 23 rakiety (!), a później sytuacje z alarmami powtarzały się nawet podczas treningów. Życie w ciągłym strachu o swoje i życie i swoich bliskich nie miało najmniejszego sensu i Cabaj zdecydował się wrócić do ojczyzny.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

2 komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

2 komentarze

  1. Avatar photo

    zaza

    21 września 2019 at 12:30

    Podsumowując: Cabaj na pewno w dzisiejszym meczu nie wystąpi – obecnie jest piłkarzem Wiślanie Jaśkowice…

  2. Avatar photo

    kosa

    21 września 2019 at 22:37

    @zaza ale w cyklu Robertsa nie będą pojawiać się jedynie aktualni zawodnicy naszych rywali, ale także ci, którzy byli z tymi klubami związani wcześniej.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

GKS Katowice – Odra Opole Live

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

13.04.2023 Katowice

GKS Katowice – Odra Opole 1:3 (0:1)

Bramki: Jaroszek (55)Piroch (26), Continella (74), Sarmiento (76)

GKS Katowice: Kudła – Wasielewski, Jaroszek, Jędrych, Repka, Rogala– Błąd (86. Ćwielong), Kozubal, Shibata (77. Mak), Marzec (86. Pietrzyk) – Bergier

Odra Opole: Haluch – Szrek, Piroch, Spychała, Kamiński M. – Kamiński W. (59. Continella), Niziołek, Galan, Antczak (78. Surzyn), Hebel (59. Sarmiento) – Czapliński

Żółte kartki: Marzec, Kozubal, Mak – W. Kamiński, Antczak, Continella, Czapliński

Sędzia: Piotr Urban (Warszawa)

Widzów: 5467

 

     

    Kontynuuj czytanie

    Piłka nożna

    Odra Opole zakończyła serię GieKSy

    Avatar photo

    Opublikowany

    dnia

    Przez

    Kolejne spotkanie GieKSa rozgrywała przy Bukowej, tym razem w Katowicach zjawiła się Odra Opole. Mecz przy akompaniamencie głośnego dopingu rozpoczął się o godzinie 15:00.

    Rafa Górak musiał dokonać dwóch zmian w swojej żelaznej wiosennej jedenastce. Kontuzjowanego Komora zastąpił Jaroszek, natomiast za pauzującego Kuuska pojawił się Shibata, który rozpoczął  mecz na pozycji 6, a Repka został przesunięty na stopera. Mecz od pierwszych minut nie porywał, w jednej z pierwszych akcji ucierpiał zawodnik Odry, który dłuższą chwilę był opatrywany na murawie. Co ważne każde wyjście z piłką z własnej połowy bardzo mocno ożywiało trybuny, które wierzyły, że są w stanie wpłynąć na zespół głośnym dopingiem. Pierwszy groźny strzał oddali Trójkolorowi, po rzucie rożnym głową strzelił Repka, ale prosto w bramkarza, który pewnie złapał piłkę. Arbiter po chwili użył gwizdka i wskazał na przewinienie zawodnika gospodarzy. Było to pierwsze ostrzeżenie dla Halucha. W kolejnej akcji ponownie uderzył Repka zza pola karnego, ale nad bramką. W 18. minucie groźną stratę zanotował ten sam zawodnik na lewej stronie. Po szybkiej kontrze opolanie oddali strzał, ale piłka powędrowała daleko od bramki Kudły. W 26. minucie Odra przerwała passę 12 bramek z rzędu katowiczan. Po wrzuceniu piłkę w polu karnym i zamieszaniu najbardziej zorientowany był Piroch, który wpakował piłkę w okienko bramki. GieKSa dalej starał się grać swoje. W 33. minucie ładną dla oka kombinacyjną akcję na strzał zamienił Bergier, jednak ponownie w tym spotkaniu zabrakło precyzji. Odra miała w dalszej fazie dwa groźne strzały – z jednym Kudła spokojnie sobie poradził, ale drugi wypluł przed siebie, jednak naprawił błąd, wyjmując piłkę spod nóg nabiegającego rywala. W doliczonym czasie świetną akcję na lewej stronie rozegrali katowiczanie, ale ostatecznie podanie Rogali na niecelny strzał zamienił Błąd, a był już blisko bramki rywala.

    Drugą połowę rozpoczęli ci sami zawodnicy z obu stron, trenerzy spokojnie podeszli w przerwie do korygowania swojego planu na to spotkanie. Po rzucie rożnym groźnie uderzył z ostrego kąta Repka, ale piłka nieznacznie minęła przeciwny słupek bramki. GieKSa starała się atakować, ale korzystając z prowadzenia regularnie i dość często kradli czas goście, leżąc na murawie po starciach. W 52. minucie Wasielewski doszedł do piłki na prawej stronie i dośrodkował spod końcowej linii, piłka przelobowała bramkarza, ale nie wpadła do siatki mimo dobrej rotacji. W 56. minucie po ogromnym zamieszaniu w polu karnym tym razem GieKSa zdobyła bramkę, piłka wręcz spadła pod nogi Jaroszka, a ten wpakował piłkę do siatki. Odra w drugiej połowie raczej nie zatrudniała Kudły, to katowiczanie mieli częściej piłkę pod nogą i raz po raz próbowali sforsować dobrze dysponowaną w tym dniu obronę gości. W 74. minucie po odbiorze na własnej połowie Kozubalowi piłki w dość agresywny sposób Odra wyprowadziła ten jeden atak w drugiej połowie, który doskonałym, technicznym strzałem zza pola karnego zamienił na bramkę Continella. Dwie minuty później po zagraniu na wolne pole sytuację sam na sam z ostrego kąta wykorzystał Sarmiento. Kudła popełnił błąd, był bardzo niezdecydowany przy wyjściu do piłki. Na Bukowej zapadła konsternacja po tych dwóch szybkich, mocnych ciosach. W 83. minucie Błąd, chcąc uspokoić grę, zagrał do Kudły tak, że piłka po koźle przelobowała naszego bramkarza, ale szczęśliwie nie leciała w światło bramki. Zamieszanie we własnym polu karnym w 88. minucie cudem wybronili gospodarze, których każda minuta oddalała od odrobienia dwubramkowej straty. Do końca doliczonego czasu gry żaden z zespołów nie stworzył okazji. Świetna seria GieKSy dobiegła końca.

    13.04.2023, Katowice
    GKS Katowice – Odra Opole 1:3 (0:1)
    Bramki: Jaroszek (56)Piroch (26), Continella (74), Sarmiento (76).
    GKS Katowice: Kudła – Wasielewski, Jaroszek, Jędrych, Repka, Rogala – Błąd (87. Ćwielong), Kozubal, Shibata (77. Mak), Marzec (87. Pietrzyk) – Bergier.
    Odra Opole: Haluch – Szrek, Piroch, Spychała, Kamiński M. – Kamiński W. (59. Continella), Niziołek, Galan, Antczak (78. Surzyn), Hebel (59. Sarmiento) – Czapliński.
    Żółte kartki: Marzec, Kozubal, Mak – W. Kamiński, Antczak, Continella, Czapliński.
    Sędzia: Piotr Urban (Warszawa).
    Widzów: 5467.

    Kontynuuj czytanie

    Hokej

    GieKSa hokejowym wicemistrzem Polski

    Avatar photo

    Opublikowany

    dnia

    Przez

    Ostatnie spotkanie finałowe nie zawiodło nikogo. Obie drużyny prezentowały dojrzały hokej, o czym świadczy fakt, że w regulaminowym czasie gry nie obejrzeliśmy bramek i o tym, która drużyna została Mistrzem Polski, rozstrzygnęła dogrywka. W niej złotego gola zdobył Kaleinikovas zapewniając Re-Plast Unii Oświęcim tytuł Mistrza Polski w hokeju na lodzie.

    Świadome wagi spotkania obie drużyny od początku starały się narzucić przeciwnikowi swój styl gry, jednak dobrze w obu ekipach spisywały się formacje defensywne. W 5. minucie Kaleinikovas i Dziubiński sprawdzili dyspozycję Murraya. W odpowiedzi Kovalchuk, który rozgrywał bardzo dobre zawody, dograł do Hitosato, lecz uderzenie Japończyka obronił Lundin. Z upływem czasu częściej przy krążku utrzymywali się katowiczanie, a oświęcimianie próbowali wyprowadzać szybkie kontry. Mimo prób Maciasia, Iisakki, Pasiuta po stronie GieKSy oraz Heikkinena, Ackereda, Denyskina i Dyukova po stronie Re-Plast Unii Oświęcim bramek w pierwszej tercji nie obejrzeliśmy. Natomiast równo z syreną za grę wysokim kijem do boksu kar został odesłany Marklund.

    Drugą tercję rozpoczęliśmy od gry w osłabieniu. Pierwszą minutę dobrze się broniliśmy, ale w drugiej minucie tego osłabienia groźne strzały oddali Sadłocha i Ahopelto, które obronił Murray. Po wyrównaniu sił na lodzie mecz się wyrównał, a obie drużyny grały uważnie w defensywie. W 30. minucie na ławkę kar został odesłany Heikkinen. Podczas okresu gry w przewadze Lundina próbowali pokonać Hitosato i Monto. W ostatnich pięciu minutach drugiej tercji mecz nabrał rumieńców. Najpierw w 36. minucie Marklund trafił w słupek, a w odpowiedzi Heikkinen przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem GieKSy. Dwie minuty później Murray z kłopotami obronił strzał Ackereda. Druga tercja zakończyła się także wynikiem bezbramkowym.

    Początek trzeciej tercji należał do GieKSy, ale krążek po uderzeniach Michalskiego i Isakki minął bramkę Lundina, ale podobnie jak to było w poprzednich tercjach, z biegiem czasu mecz się wyrównał. W 50. minucie Murray obronił uderzenia Karjalajnen, Kowalówki i Sołtysa. Podobnie jak dwie poprzednie tercje, również trzecia zakończyła się wynikiem 0:0, a zatem o tytule Mistrza Polski rozstrzygnęła dogrywka.

    Dogrywkę rozpoczęliśmy od dwóch niewykorzystanych sytuacji.  Najpierw bliski pokonania Lundina był Koponen, a chiwlę później po uderzeniu Iisakki krążek minimalnie minął oświęcimską bramkę. W odpowiedzi Ackered trafił w obramowanie naszej bramki. Sytuacja ta była jeszcze sprawdzana na wideo.  W 66. minucie groźnie strzelał Ackered, a chwilę później Murray uprzedził Sadłochę, który znalazłby się w sytuacji sam na sam. O tytule Mistrza Polski zdecydowała sytuacja z68. minucie, kiedy Kaleinikovas strzałem po dalszym słupku pokonał Murraya.

    GKS Katowice – Re Plast Unia Oświęcim 0:1 (0:0, 0:0, 0:0 d. 0:1)

    0:1 Mark Kaleinikovas  (Elliot Lorraine) 66:21

    GKS Katowice: Murray, (Kieler) – Delmas, Kruczek, Bepierszcz, Pasiut, Fraszko – Varttinen, Koponen, Iisakka, Monto, Lehtimaki – Wanacki, Cook, Smal, Michalski, Marklund – Lebek, Chodor, Hitosato, Maciaś, Kovalchuk.

    Re-Plast Unia Oświęcim: Lundin, (Kowalówka R.) – Dyukov, Jakobsons, Sadłocha, Dziubiński, Kaleinikovas – Valtola, Uimonen, Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen – Bezuska, Ackered, Kowalówka S., Lorraine, Denyskin – Noworyta, Łukawski, Wanat, Krzemień, Sołtys.

    Kontynuuj czytanie

    Zobacz również

    Made with by Cysiu & Stęga