Rywal pod lupą: Kacper Śpiewak

Ten młody zawodnik Stali Stalowa Wola jest jednym z największych odkryć tego sezonu. Ogromne wrażenie robi zwłaszcza jego fenomenalna forma po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Młody piłkarz ma wręcz patent na zdobywanie arcyważnych goli w końcówkach spotkań.

Kacper Śpiewak swoje pierwsze piłkarskie szlify zbierał w Sanie Wrzawy i Tłokach Gorzyce. W wieku 13 lat trafił do Stali Stalowa Wola, gdzie bardzo szybko, bo po zaledwie czterech latach został przesunięty do pierwszej drużyny. Młody środkowy obrońca szansę na debiut w seniorskiej piłce otrzymał w 1. kolejce drugiej ligi w sezonie 2017/18. ”Stalówka” podejmowała wówczas na własnym boisku Gryfa Wejherowo, a Śpiewak pojawił się na murawie w doliczonym czasie gry, zmieniając Kamila Jonkisza. W swoim premierowym sezonie pojawiał się na murawie jeszcze trzykrotnie, za każdym razem na ostatnie minuty spotkań. Jego druga seniorska ligowa kampania w życiu była już jednak trochę lepsza pod kątem uzbieranych minut. W wieku 18 lat doczekał się swojego pierwszego występu w podstawowym składzie Stali w meczu Pucharu Polski z Legionovią.

Pozycja Kacpra Śpiewaka powoli, ale cały czas rosła. Pod koniec ubiegłego sezonu drugiej ligi zaczął już regularnie wychodzić od pierwszych minut na środku bloku defensywnego drużyny prowadzonej przez Wojciecha Fabianowskiego. Pozytywne sygnały ze strony sztabu szkoleniowego pozwoliły młodemu obrońcy z optymizmem czekać na nowy sezon.

Nadzieja na częstszą grę się spełniła i już na jesień Kacper Śpiewak wystąpił w większej ilości ligowych spotkań niż w poprzednich całych dwóch sezonach. Otrzymał szansę w 11 meczach drugiej ligi, a także 2 w Pucharze Polski. Wielkim wydarzeniem dla młodego zawodnika był zwłaszcza występ w 1/8 finału Pucharu Polskie przeciwko ekstraklasowemu Lechowi Poznań.

Wielka transformacja

Fatalna postawa Stali Stalowa Wola w pierwszej części rundy jesiennej spowodowała zmianę na stanowisku trenera. W miejsce Pawła Wtorka klub zarząd klubu z Podkarpacia zdecydował się zatrudnić Szymona Szydełko. Kacper Śpiewak wówczas na pewno nie spodziewał się, jak wielki wpływ będzie miała ta zmiana na jego osobę w kolejnych fazach sezonu.

Szymon Szydełko zdecydował się na iście pokerową zagrywkę w pierwszych spotkaniach po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, w której główną rolę odegrał właśnie Śpiewak. Stal Stalowa Wola w premierowym meczu po wznowieniu rozgrywek podejmowała na swoim nowym stadionie Olimpię Elbląg i po 68. minutach przegrywała 0:2. Minutę po straconym drugim golu, trener „Stalówki” dokonał niecodziennej roszady w składzie, posyłając na plac gry nominalnego obrońcę w miejsce środkowego napastnika. Adriana Szczutowskiego zastąpił Kacper Śpiewak. Instynktowna decyzja Szymona Szydełko okazała się strzałem w dziesiątkę i odmieniła losy tego spotkania. W 89. minucie Śpiewak zdobył kontaktową bramkę, a kilka chwil później doprowadził do wyrównania, tym samym ratując jeden punkt, który może się w końcowym rozrachunku okazać bezcenny dla walczącej o utrzymanie Stali.

.

„To moje debiutanckie gole w II lidze. Jestem bardzo szczęśliwy z tego, jak potoczyła się końcówka spotkania – zarówno dla mnie osobiście, jak i dla całego zespołu. Zagrałem nie na swojej nominalnej pozycji, na takiej w seniorskiej piłce nie występowałem, jedynie w juniorach. Piłka mnie znalazła dwa razy, udało się strzelić dwa gole, drużyna zdobyła jeden punkt. Z tego się cieszymy”

Bohater meczu z Olimpią kolejne spotkanie, także rozpoczął na ławce rezerwowych, a na murawie pojawił się dopiero w 60 minucie przy stanie 1:1. Szymon Szydełko po raz kolejny postanowił wypróbować swojego „jokera” w formacji ataku i znów się nie pomylił. Minutę przed ostatnim gwizdkiem arbitra w tym spotkaniu, Kacper Śpiewak okazał się najsprytniejszy w polu karnym Górnika Łęczna i zdobył bramkę głową, która tym razem dała komplet punktów klubowi z Podkarpacia. Trzy bramki w dwóch spotkaniach obrońcy grającego na pozycji napastnika, kto by się tego spodziewał ?

.

W następnych meczach Szymon Szydełko postanowił już korzystać ze Śpiewaka od pierwszych minut, a ten w dalszym ciągu odpłacał się dobrą grą w formacji ataku. Młody zawodnik dokładał kolejne trafienia na swoim koncie. Zdobył bramki z Legionovią i Górnikiem Polkowice, a także ustrzelił dublet w wysoko wygranym meczu z Elaną Toruń. Od wznowienia rozgrywek strzelił w sumie 7 goli w 10 meczach, trafiając do siatki średnio co 99 minut. Szymon Szydełko zapytany w jednym z wywiadów czy nadal zamierza stawiać na Śpiewaka w napadzie, bardzo fajnie wyjaśnił, dlaczego widzi go właśnie na tej pozycji:

”Kacper nie gra dlatego, że zdobywa bramki. Przede wszystkim bardzo mądrze się porusza. Jest to zawodnik, który – jeżeli się analizuje jego grę – to jest zdziwienie, że we wcześniejszych sezonach grał w środku obrony. On naprawdę rusza się bardzo mądrze na boisku, umie zaabsorbować obrońcę, powalczyć z nim w bliskim kontakcie czy odkleić się od niego w odpowiednim momencie. Kacper gra przede wszystkim za swoje nawyki, które ma i które bardzo mocno nam pasują do naszego zespołu. Na boisku jest za tę mądrość w poruszaniu się, a nie za skuteczność. Te bramki pomogły mu w tym, że mógł zaistnieć na tej pozycji”.

W niedzielę Stal Stalowa Wola zmierzy się z GieKSą już po raz trzeci w tym sezonie. Jak doskonale pamiętamy, poza meczem ligowym wylosowaliśmy Stalówkę także w rozgrywkach o Puchar Polski. Kacper Śpiewak w żadnym z tych wcześniejszych spotkań jednak nie wystąpił. Najbliższy mecz będzie więc jego premierowym w karierze przeciwko GieKSie.