Liczby wielosekcyjnej GieKSy

Dodano przez kosa | 18 stycznia 2020 08:00
Licznik odwiedzin: 659

Rok 2019 już za nami. Ile meczów i z kim rozegrał w tym okresie GKS Katowice? Jeżeli kogoś interesuje tylko piłka, ten sięgnie po sprawdzone 90minut.pl. Proponuję jednak spojrzeć globalne na drużyny wszystkich sekcji, co potwierdza, jak dużym i znaczącym klubem jest GieKSa. To bez wątpienia krajowa czołówka.

Liczba wszystkich drużyn i grup młodzieżowych oraz rozegranych przez nie meczów nawet dla kibica-statystyka jest trudna do ogarnięcia. Wiele wyników mniej istotnych rozgrywek nigdzie nie jest publikowana, ograniczmy się zatem do podstawowej szóstki zespołów, których wyniki są kompletne.

Piłkarze seniorzy, hokeiści, siatkarze, piłkarki, drugi zespół piłkarzy i najstarsza grupa juniorów rozegrali w ubiegłym roku łącznie 260 spotkań. To wynik rekordowy licząc od czasu odbudowy wielosekcyjnego klubu w 2015 roku. Złożyło się na to 177 spotkań ligowych, 18 play-offów, 8 meczów w rozgrywkach o Puchar Polski, 5 meczów Pucharu Wyszehradzkiego (plus dwa ligowe z JKH zaliczane także do tego pucharu), 13 meczów w ramach towarzyskich turniejów siatkarzy i hokeistów oraz 38 sparingów. Juniorzy starsi zagrali jeszcze jeden mecz w Młodzieżowych Mistrzostwach Śląska. Bilans tych wszystkich meczów to 147 zwycięstw, 28 remisów i 85 porażek. Licząc tylko mecze mistrzowskie (liga i puchary) to 209 spotkań, bilans 121 zwycięstw, 21 remisów i 67 porażek. 6 razy o wyniku decydowały rzuty karne, tu bilans jest równy, po trzy wygrane i przegrane.

W ubiegłym roku mieliśmy 170 dni meczowych. Najwięcej w październiku – 36, następnie we wrześniu 31 i listopadzie 29, najmniej 10 w czerwcu. Wielokrotnie kilka drużyn grało tego samego dnia a dwukrotnie – 7 i 21 września – jednego dnia grało aż 5 zespołów. Przy okazji tej drugiej daty warto wspomnieć o najlepszym weekendzie w historii wielosekcyjnej GieKSy. Już w piątek 20 września hokeiści pokonali w Satelicie GKS Tychy 4:3. Sobotę rozpoczęli juniorzy, pokonując w południe na Kolejarzu Podbeskidzie 2:1, godzinę później piłkarki pokonały w Bydgoszczy drużynę KKP 4:0, później rezerwy piłkarzy wygrały w Szopienicach z miejscowym UKS-em 3:0, a po pół godziny pierwszy zespół pokonał w Krakowie z Garbarnią 3:1. Dzień zakończyli siatkarze, wygrywając w Legnicy półfinał lokalnego turnieju 3:1 z Resovią prowadzoną już przez naszego byłego trenera Gruszkę. W niedzielę siatkarze wygrali finał 3:0 z Cuprum Lubin, a wieczorem hokeiści pokonali na wyjeździe Cracovię 3:2. Bilans trzech dni: 8-0-0.

Ten super weekend wpisał się w najdłuższą serię zwycięstw GieKSy, która trwała od 15 września do 11 października. Pomijając sparingi siatkarzy, nasze zespoły wygrały wówczas 20 kolejnych spotkań, dwukrotnie ratując się w rzutach karnych (mecz pucharowy z Wartą i ligowy hokeistów z Cracovią).

W 2019 roku drużyny GKS-u zmierzyły się ze 117 rywalami z 81 miejscowości. W tej grupie było 17 klubów zagranicznych z 9 krajów, najwięcej 6 z Republiki Czeskiej. Bilans 19 meczów międzynarodowych to 12 zwycięstw, 2 remisy i 5 porażek, ale poza pucharowymi meczami hokeistów były to wyłącznie sparingi. Nasze drużyny zaprezentowały się w 64 miejscowościach w 6 krajach, najdalej w Irlandii Północnej i w Turcji. W samych Katowicach wystąpiły na 9 obiektach. Bilans 131 meczów rozegranych w Katowicach, także tych w roli gości to 89-12-30. Miastem, z którego drużynami GKS mierzył się najczęściej, był Kraków. Łączny bilans 14 spotkań z Cracovią, Garbarnią i AZS UJ to 7-1-6. W konfrontacji z Warszawą GKS spotkał się tylko na parkiecie i dwukrotnie przegrał. Największe miasta, z którymi nie zagrał ani razu to Lublin, Białystok i Gdynia. Klubem, z którym GKS rozegrał w ubiegłym roku najwięcej spotkań była Unia Oświęcim. Hokeiści spotkali się 12 razy w lidze, bilans 7-5, i jeden raz w meczu sparingowym.

W ramach województwa śląskiego GKS Katowice rozegrał 99 meczów derbowych. Nie licząc 18 sparingów, uzyskał w nich bilans 56 zwycięstw, 5 remisów i 20 porażek.

W 12 derbach miejskich GKS spotkał się z 6 rywalami, notując bilans 11-0-1. Hokeiści i rezerwy piłkarzy wygrali wszystkie mecze, przegrali tylko juniorzy starsi w jedynym w całym roku starciu z Rozwojem 0:3. Konfrontacja z Chorzowem toczona była wyłącznie na poziomie A-klasowym i drużyny juniorów. Bilans 10 spotkań to 8-1-1. Jedyny pojedynek z Ruchem zakończył się ze zwycięstwem 1:0 po bramce Thomasa Skiby. W derbach z Sosnowcem rywalizowali głównie hokeiści i piłkarki, bilans 9 meczów lekko niekorzystny 3-2-4. Najwyższy poziom sportowy miały derby z Jastrzębiem. 10 pojedynków hokejowo-siatkarsko-piłkarskich zakończyło się niestety ujemnym bilansem 4-0-6. Lepiej było w 7 meczach z Tychami, bilans 5-0-2.

I jeszcze bilanse spotkań z innymi miastami: Częstochowa 3-0-1, Bielsko-Biała 2-0-0, Bytom i Rybnik po 1-0-0. Zabrze 1-1-1, z Górnikiem tylko sparingowo, dwie przegrane. Niestety nie było meczu z Banikiem, poziomy sportowe chwilowo się rozjechały, ale mieliśmy trzy sparingowe konfrontacje katowicko-ostrawskie. Piłkarze pokonali MFK Vitkovice 3:1, siatkarze wygrali z VK Ostrava 4:0 (grano 4 sety) a hokeiści ulegli po karnych 1:2 drużynie HC Torax Poruba.

Swoje derby miała także niewspominana dotychczas i nieujmowana w zestawieniach sekcja szachowa. W ramach meczów Ekstraligi szachiści pokonali między innymi drużyny z Gliwic i Raciborza i z bilansem 8-1-0 zdobyli dziewiąty tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Nie dowiecie się jednak tego z oficjalnej strony klubu. Zapomnieli, że mamy kolejne mistrzostwo?

Na koniec zadanie domowe dla bystrzaków. Znajdź największą liczbę pierwszą, jaka pojawiła się w tym tekście i wpisz w komentarz. Wynik oceni profesor Kosa.

Tosiek

***


Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: stowarzyszenie@sk1964.pl

c/ rejestrację z naszego linku w BetFan i wpłatę minimum 50 złotych,

d/ rejestrację z naszego linku w STS i wpłatę minimum 50 złotych,

e/ zakup plakatu formatu A3 ze strojami GKS Katowice.

Dziękujemy!

Lista komentarzy (1) »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.
  1. Jarosław — 18 stycznia 2020 @ 15:39

    Aby było ciekawiej 3 liczby pierwsze od najwyższej 131 , 89, 67 🙂

 

Dodaj komentarz

*